Įspūdžiai iš SODAS 2123 komandos dalyvavimo kultūros centrų tinklo Trans Europe Halles konferencijoje Sakartvele

Šių metų antrojo pusmečio Trans Europe Halles susitikimas-konferencija vyko Tbilisyje, Sakartvelo sostinėje, „Fabrika Tbilisi“ kultūros centre, kuris praeityje veikė kaip sovietinis siuvimo fabrikas. Jame šiuo metu yra įsikūrę menininkų studijos, dirbtuvių, edukacinės, bendradarbystės erdvės, svečių namai, kavinės, barai, rengiami bendruomenės susibūrimai. „Fabrika Tbilisi“ renginio metu buvo pristatomas kaip gerasis pavyzdys, pritaikęs įvairias atsparumo didinimo praktikas.

Plati konferencijos pavadinimu „Reboot“ („Perkrovimas“) programa kvietė diskutuoti apie apie tai, kaip nepriklausomi kultūros veikėjai gali panaudoti kolonijinį paveldą ir atpažinti bei sugriauti jų praeitį, kaip kolektyviai „dekolonizuoti“ paveldą į gerąją pusę. Kalbėta apie kultūros centrus ir rezidencijas kaimo vietovėse (Rural Radicals), apie jų poveikį vietos bendruomenėms, nagrinėtos teigiamos ir neigiamos pasekmės. Buvo aptariami specifiniai Sakartvelo kultūros centrų atvejai, tokie kaip sunkiai pasiekiamame kalnų regione esanti rezidencija Aqtushetii Residency, taip pat organizacija, kuri stengiasi atkurti miestelio Rustavi netoli Tbilisio augmeniją, paveiktą sovietų okupacijos laikų industrializacijos.

Svarbus TEH tinklo privalumas – teminės, regioninės grupės „hubai“, kuriose, skatinami tinklo organizatorių, dalyviai susitinka ir planuoja bendras veiklas pagal jų specifinių veiklų interesus mažesnėse grupėse – tai sudaro puikias sąlygas naujoms partnerystėms. Tinkle šiuo metu aktyviai veikia „hubai“ edukacijos, pastatų įveiklinimo, kultūros darbuotojų psichinės sveikatos temomis, taip pat regioniniai „hubai“ pagal skirtingas Europos vietoves, pavyzdžiui, Nordic Hub, kuriame dalyvauja ir SODAS 2123.

Popietinėse veiklose dalyviai buvo kviečiami jungtis į kolektyvinius užsiėmimus – kepti duoną, užsiimti keramika, piešti, – į jas kvietė kultūros centro „Fabrika Tbilisi” rezidentai. Taip pat vyko praktiniai užsiėmimai, tokie kaip, pavyzdžiui, konkrečių kultūros centrų ekosistemos vizualizavimas ir naujų idėjų generavimas siekiant identifikuoti problemas ir rasti sprendimus.

Dalis renginių buvo skirti susipažinti su renginio vieta – pačiu kultūros centru, taip pat Sakartvelo ir Tbilisio kultūra. Tai turai po „Fabrika Tbilisi”, ekskursijos po miestą, pavyzdžiui, turas po Tbilisio galerijas „Kunsthalle Tbilisi, ATINATI bei nepriklausomus meno centrus, kurį vedė Tbilisio dailės akademijos profesorė, taip pat Sakartvelo vynų istorijos pristatymas. Konferencijos vakarus užpildė gyvos muzikos vakarai kultūros centro kiemelyje, nebylaus kino vakaras su įgarsinimu, o renginio pabaigai organizatoriai visus dalyvius subūrė pasimėgauti tradicine kartvelų virtuve ir pakvietė pačius paruošti tradicinį kartvelų troškinį.

„Trans Europe Halles” yra vienas iš seniausių ir dinamiškiausių kultūrinių tinklų Europoje. Nuo pat 1983 m. tinklo nariai pirmauja pritaikydami apleistus pastatus menui, kultūrai ir aktyvizmui. Įkurtas Švedijoje, tinklas šiuo metu turi 140 narių iš 40 skirtingų šalių visoje Europoje, nuo Ispanijos iki Sakartvelo. SODAS 2123 yra tinklo asocijuotas narys nuo 2022 m. rugsėjo. SODAS 2123 komandos dalyvavimą konferencijoje Sakartvele finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Plačiau apie tinklą www.teh.net