Teo Ala-Ruona

Teo Ala-Ruona yra Helsinkyje gyvenantis performanso menininkas, kurio kūrybos akiratyje – somato spekuliatyvi fikcija. Derindamas teorinius diskursus, autobiografinę tekstinę medžiagą ir psichologiškai bei fiziškai intensyvias performanso partitūras, menininkas tyrinėja tokias temas kaip techno-trans-vyriškumas, seksualumas, ekologija ir toksiškumas.

Dažnai naudodamas savo kūną kaip vietą, kurioje vyksta įvairios spekuliatyvios istorijos, jis eksperimentuoja, kaip pasitelkiant fikciją galima transformuoti save ir iš kokios perspektyvos žiūrovai žvelgia į jo kūną. Trans-kūniškumas tampa arena, kurioje normatyviniai natūralizacijos procesai tampa neįmanomi. Kūryboje panaudodamas transgresyvų ir fikcinį performanso meno potencialią, Teo Ala-Ruona plečia supratimą apie žmogiškumą bei skatina peržengti normalumo ir konvencionalumo suvokimo ribas.

Rezidencijoje SODAS 2123 Teo kurs performansą Parachorale, kurio premjera įvyks 2024 m. lapkritį. Performansas Parachorale skirtas vienam atlikėjui, cukraus vatai, tatuiruočių meistrui, keturių žmonių chorui ir kojinei. Parachorale tyrinėja hauntologiją ir paranormalias transkorporalumo patirtis. T. Ala-Ruona kuria pseudopsichines teorijas apie „transmaterialumo antgamtiškumą“ ir žaidžia šių žodžių reikšme. Kūrinio Parachorale centrinė dalis yra oda – į ją žvelgiama kaip į atvirą erdvę ir paranormalius vartus. Rezidencijos metu Teo plėtos performanso scenarijų, atlikdamas somatofizinius pratimus, ieškos kūrinio choreografijos bei pasidalins kūrybine praktika dirbtuvių metu pasitelkdamas performanso „work-in-progress“ formą.

Rezidenciją remia Šiaurės šalių ministrų taryba, Šiaurės ir Baltijos šalių kultūros mobilumo programa.

Teo Ala-Ruona rezidenciją organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. Rezidencijos kuratoriai – Aušra Vismantaitė-Silva, Monika Kalinauskaitė ir Edvinas Grinkevičius. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

SODAS 2123 veiklas remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.