Mattias Hellberg

Mattias Hellberg meninė praktika yra susijusi su „mažųjų istorijų“ tyrimais – istorijų, kurios niekada netapo ir negalėjo tapti pagrindinės, mums žinomos istorijos dalimi. Menininkas perkuria šias istorijas į įvairias formas, suteikiančias joms naują gyvenimą – vakarėlį, muziką, vaizdo įrašą ar instaliaciją. Mattias domina džiugios ir lengvabūdiškos meninės formos, kurios tai pat gali perteikti svarbias patirtis ir istorijas. Jį domina, kaip menas gali keisti socialines formas, nuversti hierarchijas ir transformuoti su juo sąveikaujančius žmones.

Rezidencijos SODAS 2123 metu Mattias Hellbergas siekia tyrinėti vietines ir periferines istorijas, gandus, mitus ir kitus istorinę reikšmę turinčius elementus. Šiuos atradimus jis ketina panaudoti kurdamas tai, ką menininkas vadina „materialistiniais ritualais“. Šiuose kiek ironiškuose ritualuose nepaisoma antgamtinių, transcendentinių ir religinių egzistencijos aspektų. Kai dauguma materialistinių ritualų atliepia vartojimo kultūrą ar nacionalizmo apraiškas, Mattias sutelkia dėmesį į teminius „pakraščius“ ir pabrėžia vietines, konkrečiai vietai būdingas ir subkultūrines ritualų formas kaip priešpriešą vyraujantiems didiesiems naratyvams.

Rezidenciją remia Šiaurės šalių ministrų taryba, Šiaurės ir Baltijos šalių kultūros mobilumo programa.

Mattias Hellberg rezidenciją organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. Rezidencijos kuratoriai – Aušra Vismantaitė-Silva, Monika Kalinauskaitė ir Edvinas Grinkevičius. Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

SODAS 2123 veiklas remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.