Rugsėjo 25 d., trečiadienį, 19 val. kultūros komplekse „SODAS 2123“ įsikūręs KROSNIES PAVILJONAS kviečia į Manto Lesausko performatyvią paskaitą „Peripheria x Cor“. Paskaitą lydės kepyklos „Druska miltai vanduo“ rengiama vakarienė 🥨
Apie performatyvią paskaitą:
Ar ištekliai beatodairiškai paklūsta tiems, kurie juos išgauna ir naudoja? Ar daiktai tėra žmogiškosios būties fonas – sukurti ir laukiantys, kol svetima valia privers juos judėti ir veikti, pavers vertingais arba nereikalingais?
Galios centrai siurbė į save išteklius, istoriniuose šaltiniuose įrašydami kadaise tolima periferija laikytus gintaringus Baltijos jūros krantus ir mūsų protėvių gentis. Gintaro išteklių ribotumas ir teritorinis apibrėžtumas didino šios medžiagos vertę, įkvėpė ritualines praktikas, brėžė istorinius bei kultūrinius vektorius, maitino totalitarinių ideologijų galios mašinas.
Geologiškai kukliai apibrėžiamas kaip suakmenėjusi derva, gintaras traukia ne tik mokslininkų dėmesį. Aplink jį telkėsi istoriniai naratyvai, brangakmenio šleifas, kolonijinės praktikos ir tautinės tapatybės paieškos. Atsižvelgdamas į šią tirštą prasminę įkrovą, Mantas Lesauskas gintarą pelnytai vadina aktyviai veikiančia medžiaga (angl. agency of things). Dialogą su gintaru menininkas plėtoja pasitelkęs medžiagos „tardymo“ (angl. interrogation) metodą. Dizaino srityje tai leidžia atsitraukti nuo stereotipų, atskleisti naujus medžiagos rakursus, rasti gilesnės kūrybinės refleksijos ir meninių ieškojimų, peržengiančių paviršinių nuostatų ribas, pagrindą. Šia menine ir moksline gintaro studija menininkas siūlo apmąstyti periferijos ir centro santykio aktualumą šiandienos žmogaus akimis.
Mantas Lesauskas (g. 1984) – dizaineris ir tyrėjas, dirbantis autorinių baldų ir skulptūrinių dizaino objektų srityje, kurioje siekiama trinti ribas tarp meno ir dizaino. Moksliniuose tyrimuose ir jais grįstoje kūrybinėje veikloje jis gilinasi į archetipus bei ritualus, susijusius su daiktais, ir siekia atrasti naujas ir išraiškingas vizualines kalbas bei funkcijas. Meninėse praktikose M. Lesauskas archajiškus amatus meistriškai ir su pagarba derina su inovatyviais pramoniniais procesais.
Apie „Druska Miltai Vanduo“:
„Krosnyje kepsime paplotėlius, troškinsime grybus, skrudinsime ir medumi tepsime daržoves, rūkysime obuolius ir virsime karamelę.“
„Druska Miltai Vanduo“ kepykla didžiuojasi savo rankų darbo 48 val. fermentuota bemiele, becukre sourdough raugo duona, kiekvieną dieną kepama naudojant vos tris šviežius ingredientus: druską, miltus ir natūralų raugą. Didelę dalį sunkaus darbo kepant šią išskirtinę duoną atlieka natūraliai rauge atsirandančios laktobakterijos, kepalui suteikiančios unikalų, kitose duonos rūšyse neaptinkamą skonį ir tekstūrą.
„Druska Miltai Vanduo“ nuolatos mezga artimus ryšius su nepriklausomais ūkininkais ir natūralių, kokybiškų bei organinių produktų gamintojais. Kepykla kasdien ieško aukščiausios kokybės ingredientų ne tik savo kepiniams bei patiekalams, bet ir klientų kavinėse bei restoranuose parduodamiems produktams.
➡️ Renginys nemokamas ir atviras visiems.
KROSNIES PAVILJONAS, kultūros kompleksas SODAS 2123, Vitebsko g. 21, Vilnius
KROSNIES PAVILJONAS – tai interaktyvi architektūrinė skulptūra, bendruomenių susibūrimams, edukacijai, renginiams ir kitoms veikloms skirtas viešas objektas. Dualus autorinis kūrinys įgyvendinamas bendradarbiaujant tarpdisciplininio meno kūrėjai Kamilei Krasauskaitei ir architektams Onai Lozuraitytei bei Petrui Išorai. Objektas organiškai sujungia kūrėjų idėjas, funcionalumą ir aplinką – veikiančią krosnį bei architektų sukurtą ją gaubiantį paviljoną ir erdvę, prie kurios jis pritaikytas. Menininkės ir architektų Vilniaus miesto savivaldybės programai „Kuriu Vilnių“ pasiūlytas projektas jautriai atliepia šalia įsikūrusių bendruomenių poreikius, formuoja naują traukos tašką mieste ir įveiklina viešą erdvę.
KROSNIES PAVILJONO autoriai: Kamilė Krasauskaitė, Ona Lozuraitytė, Petras Išora
Architektai: Ona Lozuraitytė, Petras Išora
Krosnies kūrėja ir programos kuratorė: Kamilė Krasauskaitė
Krosnininkas: Vytautas Kazimieras Narbutas
Projekto vadovė: Vitalija Jasaitė
Prodiuserės: Vitalija Jasaitė, Danutė Gambickaitė
Krosnies produkcijos koordinatorė: Eglė Kliučinskaitė
Asistuojantis architektas: Gabrielius Dovydėnas
Renginių programos koordinatorės: Neda Rimaitė, Gabrielė Voidė
Muzikinės programos koordinatorius: Benas Trakimas
Komunikacijos koordinatorė: Gustė Grigaliūtė
Grafinio dizaino kūrėjas: Tauras Stalnionis
Vertėja ir kalbos redaktorė: Alexandra Bondarev
Organizatorius: kultūros kompleksas SODAS 2123
Ačiū: Ievai Bagdonaitei, Jurgiui Paškevičiui, Virginijui Šakaliui, Martynui Mockevičiui, Agnei Kučerenkaitei, UAB „Emadas“
Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, Oreivystės centras Ballooning.lt
SVARBU
Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir kt.