Festivalio „Videogramos“ paroda ir atidarymo renginiai

Lapkričio 18 d. 19 val. kultūros komplekse „SODAS 2123“ Vilniuje startuoja videomeno, menininkų filmų ir judančių vaizdų festivalis „Videogramos“. Šiemet pasirinkta festivalio tema „Pralaidumas“ siūlo gilintis į tai, kaip apibrėžiame save, vidinių ir išorinių pasaulių kūrimą ir jų tarpusavio ribas. Gyvenamosios aplinkos ir architektūros ryšį su žmogaus-gyventojo vidiniu pasauliu atspindi pirmasis šių metų „Videogramų“ renginys – Monikos Lipšic ir Viktorijos Šiaulytės kuruota paroda „Pralaidumas“. Parodos atidarymą lydės Viktorijos Šiaulytės paskaita apie buitines sistemas bei Vlado Suncovo pranešimas apie teleportaciją.

Parodos kontekste pralaidumas – būdas matuoti tuštumą (tiek fizinę, tiek asmeninę), tačiau taip pat gali reikšti ir architektūrinių pertvarų bei socialinių ribų pralaidumą. Viešo ir asmeninio pasaulių atskyrimas – modernybės išradimas, kuomet architektūra imasi užduoties kurti asmens vidinį pasaulį, taip randantis ne tik skirtingoms vidaus erdvių tipologijoms, bet ir ypatingai vidinio pasaulio „topografijai“. Ši paroda pradėta formuoti mąstant apie menines veiklas, ypatingai sutelktas į šias vidinių ir išorinių pasaulių įtampas bei kvestionuojančias šių skirčių nestabilumą. Čia pristatomi menininkų Sam Williams, Laura Grace Ford, Shirin Sabahi, Robin Vanbesien kūriniai atveria skirtingas perspektyvas pralaidumo tema architektūros, miesto ir socialinių struktūrų kontekste.

Tema „Pralaidumas“ skirtingai skleidžiasi visoje šių metų festivalio programoje. Karantino metu kino vartojimas tapo itin asmenine praktika, asmeninėse vidaus erdvėse taip pat mezgasi ypatingas judančių vaizdų ir žiūrovo ryšys. Kaip parodos dalis bus pristatomas bendras Vlado Suncovo, Mareko Voidos, Monikos Lipšic ir Viktorijos Šiaulytės projektas – patalynė „Videogramos“ . Tai – ir meno kūrinys, ir dizaino objektas viename, funkcionuojantis kaip priedanga kino žiūrėjimui vienumoje, o joje pavaizduotos diagramos – tarsi troškimo persikelti į kino, virtualius ar įsivaizduojamus pasaulius žemėlapis.

Festivalio programoje – nuo lapkričio 18 d. iki gruodžio 4 d. kultūros komplekse „SODAS2123“ veiksianti paroda „Pralaidumas“, gruodžio 8 – 19 d. „Skalvijos” kino centre vyksiančios kuruotų programų peržiūros ir menininkų projektų pristatymai virtualiojoje erdvėje. Daugiau informacijos: www.videograms.online. Festivalio kuratoriai – Viktorija Šiaulytė, Monika Lipšic, Gerda Paliušytė, Karolis Žukas.

Paroda „Pralaidumas“ vyksta kultūros komplekso „SODAS2123“ aktų salėje, įėjimas per Empty Brain Resort.
Parodos lankymas:
Pirm. 12:00-18:00
Antrad.-Šeštad. 12:00-20:00
Sekmad. – nedirba

Projektą remia Lietuvos kino centras, Lietuvos kultūros taryba, Šiaurės šalių kultūros fondas. Parodos „Pralaidumas“ bendraorganizatorius – kultūros kompleksas SODAS2123, projekto partneriai – „Skalvijos“ kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.