Erdvės politika: filmo Naktis ir miestas peržiūra druskų saugykloje

Kultūros kompleksas SODAS 2123 jungiasi į Vilniaus miesto 700 metų jubiliejaus šventę su renginiais, kuriuose nagrinėjami aktualūs erdvės politikos klausimai ir rugsėjo 8 d. 20 val. startuoja tarptautinio simpoziumo „Erdvės politika“ filmų programa. 

Kino žiūrėjimas dažnai yra lyginamas su Platono urvo alegorija. Kaskart patekę į tamsią kino salę žiūrovai užmiršta savo kasdienybės rūpesčius ir pasineria į kitą – besiskleidžiančią tarp ekrano ir žiūrinčiųjų – realybę, kuri tampa tarsi sąmoningai patiriamu kolektyviniu sapnu. Šiuo projektu kviečiame permąstyti įprastą kino žiūrėjimo ritualą ir pakviesti žiūrovus ieškoti filmo bei erdvės, kurioje jis patiriamas, santykio. Kviesdami žiūrovus kelionei per skirtingas kinematografines ir urbanistines Vilniaus istorijas, klausiame: kokia dramaturgija egzistuoja šiose erdvėse? Kaip kinas gali papildyti mūsų realybę ir suteikti naujas jos supratimo bei kūrimo perspektyvas?

Pirmasis filmų programos renginys vyks UAB „Grinda“ aikštelės druskų sandėlyje. Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB „Grinda“ teikia privalomas miestui paslaugas: remontuoja ir prižiūri gatvių ir kiemų dangas, valo, barsto ir plauna gatves, teikia specializuotas sanitarines paslaugas ir kt. Būtent iš „Grindos“ aikštelės kiekvieną žiemą išvažiuoja ir miesto gatves nukloja paslysti neleidžianti druska. Šią vietą galima pavadinti ir miesto pasąmonės erdve, kurioje nugula senosios miesto istorijos – skulptūros, ženklai, reklaminės iškabos ir įvairiausi infrastruktūros elementai, žadinantys mūsų prisiminimus apie netolimas praeitis.

„Erdvės politikos“ kino programos, kūrybinės laboratorijos ir simpoziumo kontekste svarbus yra ir šios vietos bei miestą valdančiai institucijai priklausančios organizacijos atvirumas. Filmo peržiūra taps pirmuoju renginiu, kuris viešai pakvies miestiečius iš arčiau susipažinti su šia teritorija ir joje vykstančiais procesais bei pakvies įsivaizduoti, kaip ši erdvė ateityje galėtų tapti atviresne vieta miestiečiams.

„Grindos“ druskų angare bus pristatomas Londono gatvėse nufilmuotas režisieriaus Jules Dassino filmas, kuriame atsiskleidžia paprastai nematomas kriminalinis miesto gyvenimas. Tai vienas žymiausių jo darbų, puikus film noir pavyzdys. Filmo herojus Haris Fabianas kuria planus kaip pasipelnyti ir pagaliau laimingai gyventi su savo mergina, tačiau pogrindinis pasaulis įsuka Harį į įvykių sūkurį, kurio jis nebegali kontroliuoti. Filmui apibūdinti, puikiai tinka Roberto Warshow esė „Gangsteris kaip tragiškas herojus“ pasakyta įžvalga: „Gangsteriui egzistuoja tik miestas, jis privalo jame gyventi tam, kad personifikuotų jį: ne tikrą miestą, bet pavojingą ir liūdną įsivaizduojamą miestą, kuris yra žymiai svarbesnis, kuris yra modernus pasaulis“. Filmą pristatys rašytoja, kino filosofė dr. Aušra Kaziliūnaitė.

Ši filmo peržiūra yra įžanga į rugsėjo 29 d.-spalio 2 d. vyksiantį tarptautinį simpoziumą „Erdvės politika“. 

Simpoziumas „Erdvės politika“ sutelkia disciplinų ribas peržengiančias tyrėjų ir praktikų, architektų bei menininkų patirtis ir kviečia kartu nagrinėti, kaip politiniai klausimai persipina su erdvės kūrimo reiškiniais skirtinguose masteliuose: nuo baldo ir mūsų tarpusavio santykių namų erdvėse iki susitarimų, formuojančių regionus ir geopolitines teritorijas. Visi šie klausimai bus nagrinėjami keturių dienų turiningoje tarptautinio simpoziumo programoje, kurią sudarys paskaitos, diskusijos, performansai, filmų peržiūros, kūrybinės dirbtuvės ir muzikiniai pasirodymai. Renginys vyks rugsėjo 29 d.-spalio 2 d. kultūros komplekse „SODAS 2123“. Simpoziumą pratęs galerijoje „Atletika“ eksponuojama paroda, kurioje bus pristatyti dalyvių tyrimai ir kūriniai, tarp kurių ir unikalios šiam renginiui sukurtos produkcijos. Parodą bus galima aplankyti iki spalio 16 d.

Daugiau informacijos apie rugsėjo 29 d.-spalio 2 d. vyksiantį simpoziumą – netrukus. 

Projektas yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. 

Būtina registracija. Registracijos formą galite rasti čia: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeRvADUJLZUQgY92ZEFjfebk7J0aGcf5m-OrnGUfHqJlLDnZw/viewform

Renginio vieta – Eigulių g. 32, Vilnius 03150. Patekimas į filmo peržiūros vietą iš parkingo pusės. Atvykus į teritoriją kviečiame sekti nuorodomis ir nenuklysti už filmo peržiūros vietos ribų.  

Filmų programos kuratorė Mantė Valiūnaitė

Simpoziumo kuratoriai – Martynas Germanavičius, Vilius Balčiūnas, Gabrielė Černiavskaja

Organizatorius kultūros kompleksas SODAS 2123 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.

Partneriai – Architektūros fondas, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, UAB „Grinda“. 

Pagrindinis informacinis partneris 15min.lt

Vaizdų nuosavybė – Park Circus / Walt Disney