Erdvės politika: filmas „Alkarasas” Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės parke Naujojoje Vilnioje

Kultūros kompleksas SODAS 2123 tęsia renginių, kuriuose nagrinėjami aktualūs erdvės politikos klausimai seriją ir rugsėjo 15 d. 20 val. laukia žiūrovų antroje tarptautinio simpoziumo „Erdvės politika“ filmų peržiūroje. 

 

Šįsyk ir toliau kviečiame žiūrovus permąstyti įprastą kino žiūrėjimo ritualą ir pasinerti į kelionę per skirtingas kinematografines ir urbanistines Vilniaus istorijas. Antroji tarptautinio simpoziumo „Erdvės politika“ filmų peržiūra vyks Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje ir ją supančiame parke.  

 

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė ir ją supantis parkas yra įspūdingas carinės architektūros ansamblis. Pirmaisiais veikimo metais ligoninei vadovavo humanistinių pažiūrų psichiatras iš Ukrainos Nikolajus Krainskis. Šiandien istorikų žaismingai vadinamas „Vilniaus Freudu“, nes jis plėtojo nestandartines gydymo praktikas, tokias kaip darbo terapijos programą ligoninės parko soduose. Jam atsistatydinus, ligoninėje įsivyravo protekcionizmas ir kalėjimo režimas, tad pacientai tapo gerokai labiau izoliuoti nuo visuomenės. Tokia institucija šiose patalpose veikė iki pirmojo karo pradžios. Nuo to laiko beveik 50 metų šis pastatų ansamblis veikė kaip lenkų, vokiečių ar sovietų armijų kareivinės. Tik 1961 m. čia buvo vėl atkurta pirminė paskirtis ir sovietmečiu ligoninė tapo didžiausia psichiatrine įstaiga Lietuvos teritorijoje, vieniems tapusi gijimo, kitiems – įkalinimo už rezistencines idėjas ar slėpimosi nuo tarybinės sistemos vieta. 

 

Šiuo metu dalyje ansamblio patalpų ir toliau veikia viena didžiausia ir plačiausią paslaugų spektrą teikianti psichikos sveikatos priežiūros įstaiga Lietuvoje – Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė, kuri siekia atitikti šiuolaikinius gydymo standartus ir atsiverti platesnei visuomenei. Kviesdami žiūrovus į ligoninės teritoriją, mes taip pat norime peržengti vyraujančias stigmas ir paskatinti drąsiau kalbėtis apie psichikos sveikatą. Tikėdami, jog psichiniai ir emociniai susirgimai dažnai yra ir įtampų visuomenėje atspindys, o kova už savo būvį ir namus labai dažnai tampa tokio emocinio perkaitimo dalimi, šio filmo peržiūra kviečiame kartu įsivaizduoti, kaip visuomenėje galime puoselėti darnų sugyvenimą ir sveiką tarpusavio rūpestį. Prieš filmą žiūrovai bus kviečiami į ekskursiją, kurios metu galės išsamiau susipažinti su ligoninės ansamblio architektūra, urbanistine aplinka ir šios vietos istorija. 

 

Šioje ypatingoje vietoje kviečiame žiūrėti Berlyno kino festivalyje „Auksiniu lokiu“ apdovanotą filmą „Alkarasas”, kuriame pasakojama apie persikus auginančią šeimą ir iškilusią grėsmę jų ūkiui. Pasak filmų programos kuratorės Mantės Valiūnaitės, „katalonietė režisierė Carla Simón išlieka ištikima realizmui, prisodrintam tikrų ir gyvybingų emocijų, kurias įtaigiai perteikia neprofesionalūs aktoriai. Atrodo, kad filme kameros judesius padiktuoja ne griežtas siužetas, bet pati erdvė ir veikėjų santykis su ja. Jautrumas erdvei režisierei svarbus apmąstant gilias šaknis turinčią žemdirbystę, kuri gerbia ir tausoja žemę.“ Daugiau apie filmą: https://kinopavasaris.lt/lt/filmai/8081-alkarasas

 

Daugiau informacijos apie rugsėjo 29 d.-spalio 2 d. vyksiantį simpoziumą – netrukus. 

 

Ekskursijos po Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės ir ją supančio parko ansamblį pradžia – 19:00, jos trukmė 1 valanda. Norint dalyvauti ekskursijoje prieš kino seansą būtina registracija. Ekskursijos rengėjas ir gidas Artūras Savko.

Registracijos formą galite rasti čia: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScYXRHoGJkTmSdQ5hDbAjdgBKYV1v6kU9wkGrVUHveqzbKp1g/viewform

 

Projektas yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Sužinokite daugiau www.700vilnius.lt.

 

Filmo peržiūros pradžia – 20:00. Renginys nemokamas.

 

Renginio vieta – Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninės parke, blogo oro atveju peržiūra vyks ligoninės kino salėje (3 a.).

 

Filmų programos kuratorė Mantė Valiūnaitė

 

Simpoziumo kuratoriai – Martynas Germanavičius, Vilius Balčiūnas, Gabrielė Černiavskaja

 

Organizatorius kultūros kompleksas SODAS 2123 

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.

 

Partneriai Architektūros fondas, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga

 

Pagrindinis informacinis partneris 15min.lt